Προγνωστικά

Αστέρας Τρίπολης-ΑΕΚ: Με απουσίες αμφότερες

on

Αστέρας Τρίπολης-ΑΕΚ: Με αρκετές απουσίες Αστέρας και ΑΕΚ συγκρούονται για την 6η αγωνιστική της Superleague και το ματς θα κριθεί στις λεπτομέρειες.

Superleague, Αστέρας Τρίπολης-ΑΕΚ (Κυριακή 20:30): Ο Αστέρας θυμίζει νοσοκομείο ενόψει του αποψινού αγώνα με την ΑΕΚ, καθώς στους τραυματισμούς των Ίγκορ (μπακ, 5/ο) και Ιγκλέσιας (χαφ, 5/0) προστέθηκαν άλλοι τρεις παίχτες. Κώτσιρας, Μανιάς και Μαδίντα τα τρία νέα προβλήματα για τον κόουτς Σάββα Παντελίδη. Η ομάδα της Τρίπολης προέρχεται από “λευκή” ισοπαλία στα “Πηγάδια” κόντρα στην Ξάνθη. Οι γηπεδούχοι ήταν ελαφρώς καλύτεροι και προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν την έδρα τους. Οι Αρκάδες ήταν άτυχοι αφού από το 21′ έκαναν δύο αλλαγές, λόγω τραυματισμών των Ιγκόρ και Ιγκλέσιας. Οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι στο 56′ στις υπόλοιπες ευκαιρίες που είχαν ήταν άτυχοι, το 0-0 δίκαιο αποτέλεσμα και για τις δύο ομάδες. Ο Αστέρας παρουσιάζεται ολοένα και πιο βελτιωμένος και δείχνει ότι γνωρίζει καλά πως να αμυνθεί.

ΜΠΕΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΜΠΟΝΟΥΣ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟ CHAMPIONS LEAGUE ΚΑΙ ΤΟ EUROPA LEAGUE

Η ΑΕΚ είχε δύσκολο ματς με την Αούστρια Βιένης την Πέμπτη για το Γιουρόπα Λιγκ, στο οποίο κατάφερε έστω και στο τέλος να σώσει το βαθμό της ισοπαλίας. Προηγήθηκε με γκολ του Λιβάγια στο 28ο λεπτό, λίγο πριν το ημίχρονο και κόντρα στη ροή του ματς η Αούστρια ισοφάρισε σε 1-1. Το 1-2 για τους Βιενέζους στις αρχές της επανάληψης, η Ένωση πίεσε ασφυκτικά από το 50′ και μετά, έχασε πολλές ευκαιρίες (συνολικά 23 τελικές!), τελικά βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στο 90ο λεπτό πάλι από τον Κροάτη φορ που σκόραρε δις. Πιο πριν η ΑΕΚ είχε κερδίσει με επική ανατροπή τον Ολυμπιακό με 3-2, με μεγάλο πρωταγωνιστή το Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο. Με πολλά προβλήματα η ΑΕΚ απόψε, πέρα από τους υπάρχοντες τραυματίες Τσιγκρίνσκι, Λαμπρόπουλο και Γιακουμάκη, δεν θα παίξει ο Σιμόες που έχει θλάση, τιμωρημένος ο Τσόσιτς λόγω της κόκκινης στο ματς με τον Ολυμπιακό. Κατά πάσα πιθανότητα επιστρέφουν οι Λόπεζ και Κλωναρίδης που προπονήθηκαν κανονικά.

Αστέρας Τρίπολης-ΑΕΚ: Ο Αστέρας θα πάει το ματς σε αργό τέμπο και θα παίξει με πρώτο στόχο να διαφυλάξει τα μετόπισθεν. Η ΑΕΚ έχει κούραση από τα συνεχόμενα ματς και δεν υπάρχει λόγος να μπει από την αρχή φουριόζα. Πρώτη επιλογή το Χ στο ημίχρονο σε απόδοση 1,97 από τη Stoiximan. Αλλιώς μπορούμε να πάμε στο 2-3 γκολ του 1,97 ως εναλλακτική επιλογή.