Προγνωστικά

Γεωργία-Ουαλία: Πλήγμα με Μπέιλ για τους Ουαλούς

By

on

Γεωργία-Ουαλία: Τη νίκη που θα την φέρει πιο κοντά στην πρόκριση αναζητά η Ουαλία, όμως το έργο της γίνεται δύσκολο από τη στιγμή που θα λείπει ο σούπερ σταρ Μπέιλ.

Προκριματικά Μουντιάλ, Γεωργία-Ουαλία (Παρασκευή 19:00): Η Γεωργία συνεχίζει χωρίς νίκη στη φάση των προκριματικών, είναι όμως ομάδα των ισοπαλιών. Η επιλογή του ομοσπονδιακού τεχνικού να χρησιμοποιήσει πιο αμυντικογενές σχήμα και να φρεσκάρει την ομάδα στα του Σεπτεμβρίου είχε καλά αποτελέσματα κόντρα σε θεωρητικά πιο ισχυρές ομάδες (2/2 ισοπαλίες με Ιρλανδία και Αυστρία). Πιο πρόσφατο «Χ» αυτό κόντρα στην Αυστρία (1-1) εκτός έδρας σε ματς που έγινε στις 5 Σεπτεμβρίου. Καλό ξεκίνημα στο ματς από του Γεωργιανούς που άνοιξαν το σκορ με γκολ του Γκβίλια στο 8ο λεπτό. Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν. Στη επανάληψη η Αυστρία ήταν πιο πιεστική, είχε καλές ευκαιρίες να κάνει την ανατροπή, όμως η άμυνα των Γεωργιανών κράτησε και το ματς έληξε με μοιρασιά. Η Γεωργία βρίσκεται στην 5η θέση του ομίλου με 5 βαθμούς σε 8 ματς (0-5-3). Δεν έχει ηττηθεί ποτέ στην Ουαλία (3-1-0), μόνο στα 2 εξ αυτών η εστία της παραβιάστηκε. Στο αγωνιστικό σκέλος, μόνη απουσία αυτή του φορ της Έμπολι, Λεβάν Μιχελίτζε.

ΜΠΕΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΜΠΟΝΟΥΣ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟ CHAMPIONS LEAGUE ΚΑΙ ΤΟ EUROPA LEAGUE

Η Ουαλία παραμένει αήττητη στη φάση των προκριματικών (3-5-0) και έχει βάσιμες ελπίδες για την κατάληψη της 2ης θέσης που οδηγεί στα μπαράζ. Πέτυχε δύο νίκες στα ισάριθμα ματς του Σεπτέμβρη και μπήκε γερά στο κόλπο της πρόκρισης. Στο πιο πρόσφατο κόντρα στη Μολδαβία, πήρε την εκτός έδρας νίκη με 0-2. Δύσκολη επικράτηση για τους Ουαλούς, καθώς η άμυνα της Μολδαβίας κρατούσε το μηδέν με νύχια και με δόντια. Η «λύτρωση» για την ομάδα του Κρις Κόουλμαν ήρθε από το γκολ του Ρόμπσον-Κανού στο 80ο λεπτό, το 0-2 έκανε ο Ράμσεϊ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων. Η ομάδα βρίσκεται στη 2η θέση του 4ου ομίλου με 14 βαθμούς σε 8 αγωνιστικές, στο -4 από την πρωτοπόρο Σερβία. Το αστέρι της ομάδας Γκάρεθ Μπέιλ, που τραυματίστηκε στο ματς της Ρεάλ με την Ντόρτμουντ, τέθηκε νοκ άουτ για τις δύο κρίσιμες αναμετρήσεις με Γεωργία και Ιρλανδία.

Γεωργία-Ουαλία: Ανεβαίνει το διπλό της Ουαλίας από τη στιγμή που επιβεβαιώθηκε η απουσία του σούπερ σταρ Μπέιλ από την ενδεκάδα της ομάδας. Χωρίς τον Μπέιλ η Ουαλία χάνει σε ποιότητα και το διπλό αυτομάτως γίνεται αποτρεπτικό για ποντάρισμα. Επιλογή του 2-3 γκολ σε απόδοση 2,00 από τη Stoiximan, το οποίο βγήκε στα 8/12 ματς των δύο ομάδων στην προκριματική φάση.