Ξάνθη-ΑΕΚ: Αρχίζει ο «Γολγοθάς» για την Ένωση

By

on

Ξάνθη-ΑΕΚ: Ακόμα μία δύσκολη έξοδος για την Ενωση που αγωνίζεται στη δύσκολη έδρα της Ξάνθης και μπροστά της έχει αγωνιστικό «Γολγοθά».

Superleague, Ξάνθη-ΑΕΚ (Κυριακή 20:30): Η Ξάνθη μετά από 3 ματς χωρίς νίκη, ξεπέρασε το εμπόδιο της Κέρκυρας στο εκτός έδρας ματς που έληξε με σκορ 0-2 για τους «Ακρίτες». Η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς κατάφερε να φύγει από το νησί των Φαιάκων με το τρίποντο χάρη σε δύο αλλαγές που έκανε ο κόουτς στο δεύτερο ημίχρονο. Οι Ρότσε και Σιλά ήρθαν από τον πάγκο αλλά άλλαξαν τα δεδομένα υπέρ της ομάδας τους με τον πρώτο να έχει την ασίστ στο 1-0 και τον δεύτερο να πετυχαίνει το δεύτερο τέρμα των φιλοξενούμενων στο 85ο λεπτό. Η Ξάνθη ήταν καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, είχε σε τρομερή μέρα τον κίπερ Ζίβκοβιτς που έκανε εξαιρετικές επεμβάσεις. Με αυτή της τη νίκη στην Κέρκυρα έσπασε μια αρνητική παράδοση που την ήθελε να μην κερδίζει εκτός έδρας. Κόντρα στην ΑΕΚ τα δύο τελευταία ματς εντός έληξαν ισόπαλα με 0-0. Χωρίς προβλήματα ενόψει του αγώνα με την ΑΕΚ.

ΕΔΩ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΛΕΦΤΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΓΕΜΑΤΗ ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ

Η ΑΕΚ πλήρωσε τις επιλογές του Χιμένεθ στην Τρίπολη και γνώρισε την πρώτη φετινή της ήττα με 2-0. Η απόδοση της ομάδας ήταν κάκιστη, η Ενωση τελείωσε το ματς με μόλις μία αξιόλογη ευκαιρία. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 47′ με το Μουνάφο και διπλασίασαν στο 81′ με το Μανιά. Δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του ματς να κάνει κάτι αξιόλογο, απόλυτα δίκαιη η νίκη του Αστέρα. Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ έτσι δεν μπόρεσε να χτίσει διαφορά ασφαλείας 4 βαθμών από τον ΠΑΟΚ και 8 από τον Ολυμπιακό και παράλληλα να κάνει βήμα για τον τίτλο. Πάντως παρά την ήττα ο Δικέφαλος βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας με 13 βαθμούς σε 6 αγωνιστικές με 1 βαθμό διαφορά από τον 2ο ΠΑΟΚ. Στην Ξάνθη επιστρέφουν οι βασικοί που έχουν ξεκουραστεί μετά τη διακοπή. Εκτός οι στόπερ Τσόσιτς και Τσιγκρίνσκι, κατά πάσα πιθανότητα θα επιστρέψει μετά από μήνες ο Λαμπρόπουλος που επέστρεψε από από ρήξη χιαστών, ο οποίος αγωνίστηκε και στη φιλική νίκη με την Παναχαϊκή.

ΒΡΕΣ ΤΟΝ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΕ ΕΩΣ ΚΑΙ 1000 ΕΥΡΩ

Ξάνθη-ΑΕΚ: Το ματς θα είναι κλειστό όπως όλα τα τελευταία παιχνίδια στα Πηγάδια. Δεν βλέπουμε να ανοίγει ο ρυθμός, το Χ στο ημίχρονο σε απόδοση 1,88 που αγοράζουμε από τη Stoiximan, αποτελεί καλή επιλογή.