Προγνωστικά

Μπιλμπάο-Ζόρια: Νίκη ψυχολογίας για τους Βάσκους

on

Μπιλμπάο-Ζόρια: Η Μπιλμπάο παραμένει χωρίς νίκη για τέταρτο ματς σε πρωτάθλημα-Ευρώπη κι απόψε θα θελήσει να πάρει τη νίκη ψυχολογίας απέναντι στην αδύναμη Ζόρια.

Europa League, Μπιλμπάο-Ζόρια (Πέμπτη 20:00): Η Μπιλμπάο προέρχεται από ισοπαλία 3-3 εκτός έδρας κόντρα στη Μάλαγα για την 6η αγωνιστική της ισπανικής Πριμέρα. Η ομάδα άνοιξε το σκορ με γκολ του Αντούριθ στο 4′, ισοφαρίστηκε στο 35′. Στο 52′ οι γηπεδούχοι έμεινα με 10 παίχτες, ο Ινιάκι Ουίλιαμς με δύο δικά του γκολ (51′, 70′) δίνοντας ισχυρό προβάδισμα νίκης. Δεν μπόρεσε να το διαχειριστεί όμως, και τα δύο γρήγορα γκολ της Μάλαγα (81′, 84′) έφεραν το ματς στα ίσα. Με ισοπαλία ξεκίνησε και τις υποχρεώσεις της στους ομίλους του Γιουρόπα, καθώς πριν δύο εβδομάδες είχε αναδειχθεί ισόπαλη 0-0 στο Βερολίνο κόντρα στη Χέρτα. Τα 6/8 φετινά ματς της Αθλέτικ ανεξαρτήτως διοργάνωσης μέχρι στιγμής φέτος, έληξαν με under 2,5 γκολ αγώνα. Στα αγωνιστικά νέα, τραυματίας είναι ο έμπειρος χαφ Μίκελ Ρίκο, όπως και ο δεξιός μπακ Ντε Μάρκος. Αμφίβολος ο στόπερ Γεράι Αλβαρεζ.

Παίξτε υπεύθυνα Live Ρουλέτα ενάντια σε Έλληνες Ντίλερ!

Μπιλμπάο-Ζόρια

Η Ζόρια συμπλήρωσε ένα μήνα χωρίς νίκη σε πρωτάθλημα κι Ευρώπη καθώς η τελευταία της νίκη ήταν στις 27 Αυγούστου κόντρα στην Τσερνομόρετς Οδησσού. Στο τελευταίο ματς πρωταθλήματος αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 εκτός έδρας κόντρα στη Βόρσκλα Πολτάβα. Προηγήθηκε σε καίριο σημείο, λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου (44′) με γκολ του Οπανασένκο. Κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 90ο λεπτό όπου και ισοφαρίστηκε από τους γηπεδούχους για να διαμορφωθεί το τελικό 1-1. Με το αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο φετινό Γιουρόπα Λιγκ καθώς στο ματς της πρεμιέρας ηττήθηκε με 0-2 εντός έδρας από την Έστερσουντ, που πραγματοποιεί εκπληκτικές εμφανίσεις στην Ευρώπη. Με under 2,5 έληξαν τα 3 πιο πρόσφατα ματς της Ζόρια σε όλες τις διοργανώσεις, ανεξαρτήτως έδρας. Στο αγωνιστικό κομμάτι, μοναδικό πρόβλημα ο τραυματίας χαφ Καλιτβίντσεβ.

Μπιλμπάο-Ζόρια: Εμφανής η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες η Μπιλμπάο θα πάρει τη νίκη χωρίς να αντιμετωπίσει προβλήματα. Ο άσσος από το ημίχρονο του 1,60 της Stoiximan, είναι σε ικανοποιητική απόδοση και θα τον αγοράσουμε. Μας αρέσει και η νίκη με μηδέν παθητικό της Αθλέτικ σε απόδοση 1,75 που αγοράζουμε από τη Stoiximan.