Προγνωστικά

ΟΣΦΠ-ΠΑΟΚ: Ντέρμπι κομβικής σημασίας στο Φάληρο

By

on

ΟΣΦΠ-ΠΑΟΚ: Μεγάλο ντέρμπι στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» για την 8η αγωνιστική της Superlaegue και οι δύο ομάδες θέλουν τη νίκη για τους δικούς τους λόγους.

Superlaegue, ΟΣΦΠ-ΠΑΟΚ (Κυριακή 20:30): Ο Ολυμπιακός έπαιξε την Τετάρτη στο «Καμπ Νόου» με την Μπαρτσελόνα και όπως ήταν λογικό ηττήθηκε με 3-1. Ο Τάκης Λεμονής κατέβασε την ομάδα με πολύ αμυντικό σχήμα, έκανε την ομάδα πιο επιθετική μετά το 70′ κι όταν οι γηπεδούχοι είχαν μείνει με πάιχτη λιγότερο λόγω αποβολής του Πικέ από το 42′. Κι ενώ το σκορ είχε φτάσει στο 3-0 ο Ολυμπιακός πέτυχε το γκολ της τιμής στο 90ο λεπτό με τον νεαρό Νικολάου. Πιο πριν για το πρωτάθλημα η ομάδα είχε πάρει τη νίκη στη Νέα Σμύρνη με 3-4 σκοράροντας το νικητήριο γκολ στο 87ο λεπτό με αμφισβητούμενο πέναλτι που δόθηκε από τον διαιτητή Ευαγγέλου. Γενικά οι ερυθρόλευκοι δεν διανύουν περίοδο καλής φόρμας, μετρούν μόλις μία νίκη στα 5 τελευταία ματς σε Ελλάδα κι Ευρώπη. Να σημειώσουμε πως ο 57χρονος τεχνικός δεν έχει χάσει ποτέ από τον ΠΑΟΚ, στα 7 ανεξαρτήτως έδρας παιχνίδια πρωταθλήματος, στα οποία τον αντιμετώπισε ως τεχνικός του Ολυμπιακού. Στα αγωνιστικά, τρεις οι απουσίες του Ολυμπιακού, εκτός οι Σεμπά, Εμενίκε και Μπεν.

ΕΔΩ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΛΕΦΤΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΓΕΜΑΤΗ ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ

Ο ΠΑΟΚ πιο ξεκούραστος καθώς δεν έχει ευρωπαϊκές υποχρεώσεις, το προηγούμενο Σάββατο επικράτησε εύκολα της Λαμίας στην Τούμπα με 4-0. Για πρώτη φορά φέτος οι παίχτες του Λουτσέσκου εκμεταλλεύτηκαν άριστα τις ευκαιρίες που δημιούργησαν και έφτασαν εύκολα στη νίκη. Σκόρερς οι Λέοβατς (10′), Πρίγιοβιτς (24′, 88′) και Πέλκας (50′). Ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε την γκέλα της ΑΕΚ στην Ξάνθη και κατάφερε να περάσει μόνος 1ος στη βαθμολογία έχοντας 15 βαθμούς σε 7 αγωνιστικές. Κάθε εβδομάδα εμφανίζεται όλο και καλύτερη η ομάδα του Ρουμάνου τεχνικού, το αποψινό ματς όμως είναι το πιο κρίσιμο που δίνει φέτος και σίγουρα είναι ένα δύσκολο τεστ για τους παίχτες του. Αήττητος στα πρώτα 7 ματς στο πρωτάθλημα (4-3-0), τα 4/5 τελευταία ματς ανεξαρτήτως έδρας έληξαν με under 2,5 γκολ. Στη λίστα των απόντων βρίσκονται οι Λεβέκ (τραυματίας) και Κουλούρης (τιμωρημένος). Επιστρέφει ο εξτρέμ Τζάλμα Κάμπος (4/0).

ΒΡΕΣ ΤΟΝ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΕ ΕΩΣ ΚΑΙ 1000 ΕΥΡΩ

ΟΣΦΠ-ΠΑΟΚ: Δεν εμπνέει εμπιστοσύνη η άμυνα του Ολυμπιακού, ο ΠΑΟΚ μπορεί να βρει ένα γκολ στο Φάληρο χωρίς απαραίτητα να πάρει το ματς. Πρώτη επιλογή το γκολ/γκολ σε απόδοση 2,00 από τη Stoiximan. Εναλλακτική επιλογή το 2-3 γκολ στην απόδοση του 1,95 καθώς περιμένουμε σκορ της τάξης του 1-1, 2-1 στο αποψινό ματς.