Προγνωστικά

Πλατανιάς-Παναιτωλικός: Στόχος να μην χάσουν

on

Πλατανιάς-Παναιτωλικός: Ο Πλατανιάς υποδέχεται τον Παναιτωλικό για την 6η αγωνιστική της Superleague και οι δύο ομάδες θα κοιτάξουν να προφυλαχθούν από την ήττα.

Superleague, Πλατανιάς-Παναιτωλικός (Σάββατο 16:00): Ο Πλατανιάς προέρχεται από νίκη επί του Απόλλωνα στο εκτός έδρας ματς του προηγούμενου Σαββάτου. Όπως και στο Κύπελλο η ομάδα των Χανίων επικράτησε με 0-1 και πήρε το πρώτο της τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα μετά από 4 αποτυχημένες προσπάθειες. Οι γηπεδούχοι του Απόλλωνα μπήκαν γερά, όμως οι Χανιώτες ισορρόπησαν γρήγορα το ματς, πέτυχαν το γκολ με τον Ενσικουλού στο 22′ και είχαν ακόμα δύο “καθαρές” φάσεις για να σημειώσουν κι άλλο τέρμα. Στην επανάληψη η κόκκινη που δέχτηκαν οι γηπεδούχοι βοήθησε τους παίχτες του Γιώργου Παράσχου να διαχειριστούν πιο εύκολα το προβάδισμά της και να φτάσουν στη νίκη. Ο Πλατανιάς βρίσκεται στην 9η θέση της βαθμολογίας έχοντας 5 βαθμούς σε 6 ματς. Και τα 5 ματς που έχουν δώσει μλεχρι στιγμής οι Χανιώτες στο πρωτάθλημα έχουν λήξει με under 2,5 γκολ. Στο αγωνιστικό σκέλος, δεν υπολογίζονται οι Ομπερχάουζερ (τερματοφύλακας), Ντικαμονά (στόπερ), Καρυπίδης (στόπερ).

ΜΠΕΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΜΠΟΝΟΥΣ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟ CHAMPIONS LEAGUE ΚΑΙ ΤΟ EUROPA LEAGUE

Πλατανιάς-Παναιτωλικός

Ο Παναιτωλικός για πρώτη φορά νίκησε με δύο γκολ διαφορά τον Παναθηναϊκό, στη μόλις δεύτερη νίκη της ιστορίας του επί των “πρασίνων”.  Η ομάδα του Αγρινίου ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του ματς, άνοιξε το σκορ στο 19ο λεπτό με γκολ του Μάζουρεκ και διπλασίασε με τον Κλέσιο στο 65′. Ο Παναιτωλικός είχε τριπλέτα “φωτιά” (Ρόσα, Μάζουρεκ, Κλέσιο) που έκανε ότι ήθελε τους αμυντικούς του Παναθηναϊκού. Σωστή αμυντική τακτική και με τον Κυριακίδη “εγγύηση” κάτω από τα δοκάρια έφτασε σχετικά εύκολα στη μεγάλη νίκη, την πρώτη στο φετινό πρωτάθλημα της Superleague. Τα 4/5 φετινά ματς του Παναιτωλικού στο πρωτάθλημα έληξαν με under 2,5 γκολ. Να σημειωθεί ότι τα “καναρίνια” είναι η πιο εύστοχη ομάδα στο πρωτάθλημα, καθώς σκοράρει κάθε 6,2 τελικές προσπάθειες. Σε ότι αφορά τα αγωνιστικά, δίχως τον τραυματία Μύγα, αλλά με τους Λόπες και Μοράρ να επιστρέφουν ταξιδεύει ο Παναιτωλικός για το ματς στα Χανιά.

Πλατανιάς-Παναιτωλικός: “Σφιχτές” ομάδες με καλή τακτική που πηγαίνουν τα ματς τους σε χαμηλά σκορ. Πρώτη επιλογή στο αποψινό ματς το Χ του ημιχρόνου σε απόδοση 1,87 από τη Stoiximan. Εναλλακτική επιλογή για όσους δεν θέλουν να μπουν στο ημίχρονο, το 2-3 γκολ σε απόδοση 2,02 που αγοράζουμε από τη Stoiximan.