Προγνωστικά

Σλοβενία-Σκωτία: Για δύο αποτελέσματα στη Λιουμπλιάνα

on

Σλοβενία-Σκωτία: Οι Σκωτσέζοι πήραν πολύτιμη νίκη κόντρα στη Σλοβακία και με θετικό αποτέλεσμα απόψε στη Σλοβενία παίρνουν τη 2η θέση του ομίλου και παίζουν μπαράζ.

Προκριματικά Μουντιάλ, Σλοβενία-Σκωτία (Κυριακή 19:00): Η Σλοβενία δεν την γλίτωσε τελικά και δέχτηκε το γκολ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Κέιν για να ηττηθεί με 1-0 από την Αγγλία. Κράτησε παθητικό ρόλο σε όλο το ματς και γλίτωσε σε αρκετές φάσεις το γκολ. Κράτησε μέχρι το τέλος, όλα έδειχναν πως το ματς θα έληγε ισόπαλο, όμως ο στράικερ της Τότεναμ είχε άλλη άποψη. Δυστυχώς το αποτέλεσμα του Γουέμπλεϊ δεν έχει αφήσει ελπίδες πρόκρισης στην ομάδα του Σρέτσκο Κάτανετς. Η Σλοβένοι βρίσκονται πλέον στην 4η θέση του 6ου ομίλου με 14 βαθμούς σε 9 αγωνιστικές. Για να περάσει στη 2η θέση θα πρέπει να κερδίσει με διαφορά 2 τερμάτων τη Σκωτία απόψε και να γκελάρει η Σλοβακία με τη Μάλτα, κάτι που θεωρείται πρακτικά απίθανο. Στο αγωνιστικό κομμάτι, δεν παίζουν οι Σβέντο (μπακ), Σαλάτα (αμυντικός) και οι επιθετικοί Ντούρις και Ζρέλακ.

Η Σκωτία συνέχισε για 6ο ματς αήττητη στον όμιλο, πήρε τη νίκη με 1-0 εντός έδρας κόντρα στη Σλοβακία το βράδυ της Πέμπτης και λογικά θα πάρει τη 2η θέση που οδηγεί στα μπαράζ. Οι φιλοξενούμενοι στο 23′ έμειναν με παίχτη λιγότερο καθώς ο Μακ δέχτηκε 2η κίτρινη. Οι Σλοβάκοι από εκείνο το σημείο κι έπειτα έπαιξε μαζικά άμυνα και πήγε για την ισοπαλία. Ένα λεπτό πριν τη λήξη του 90λεπτου η Σκωτία άνοιξε το σκορ από λάθος της άμυνας της Σλοβακίας και αυτογκόλ του Σκρτελ. Η ομάδα του Γκόρντον Στράχαν πήρε το τρίποντο, έφτασε τους 17 βαθμούς βρίσκεται στη 2η θέση και μόνο αν χάσει απόψε από τη Σλοβενία και η Σλοβακία κερδίσει τη Μάλτα θα χάσει τη θέση της. Εκτός οι τραυματίες Μπράουν (αμυντικός χαφ) και Αρμστρονγκ (χαφ).

ΜΠΕΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΜΠΟΝΟΥΣ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟ CHAMPIONS LEAGUE ΚΑΙ ΤΟ EUROPA LEAGUE

Σλοβενία-Σκωτία: Η Σκωτία θα κοιτάξει να μην ηττηθεί στη Λιουμπλιάνα, καθώς και με 1 βαθμό κρατάει τη 2η θέση. Περιμένουμε κλειστό ματς, το under 2,5 του 1,62 της Stoiximan, αποτελεί τη βασική μας επιλογή. Εναλλακτικά μπορούμε να αγοράσουμε το Χ στο πρώτο ημίχρονο σε απόδοση 1,95, αφού οι Σκωτσέζοι θα πάνε το ματς συντηρητικά και δεν έχουν λόγο να επιτεθούν από νωρίς.